• Spomalenie rastu globálneho HDP na úroveň 2,3 % v roku 2025
  • CEE pokračuje v miernom raste aj napriek rizikám
  • Inflácia komplikuje úlohu centrálnych bánk
  • Firmy čelia neistote, narastú aj insolvencie
  • Analytici očakávajú v roku 2025 spomalenie rastu globálneho HDP na úroveň 2,3 %, čo predstavuje najnižšiu úroveň od pandémie.
  • Najväčšou prekážkou pre globálny rast je obchodná vojna vyvolaná Spojenými štátmi, ktoré zaviedli vysoké recipročné clá. Miera globálnej neistoty tak dosahuje úroveň porovnateľnú s pandemickým obdobím Covid-19.
  • Inflácia bude klesať, no v USA a Spojenom kráľovstve zostane vyššia než v Eurozóne, čo povedie k rozdielnym menovým politikám.
  • Očakáva sa nárast počtu firemných bankrotov o 7 % v roku 2025, najmä v USA, čo odráža oslabenie dopytu a rastúce náklady spôsobené clami.
Začiatkom apríla oznámil americký prezident Donald Trump zavedenie „recipročných“ ciel na čínske výrobky vo výške až 130 %, čím odštartoval novú etapu obchodnej vojny. Okrem univerzálneho cla vo výške 10 % boli viaceré krajiny zaradené na zoznam s individuálne zvýšenými clami. Hoci niektoré štáty dostali 90-dňovú výnimku, Čína čelí plnému zásahu. Spojené štáty tak zvýšili svoju priemernú dovoznú colnú sadzbu na 25,5 %, čo je najvyššia úroveň od 19. storočia. Očakáva sa, že v dôsledku týchto opatrení sa objem svetového obchodu v roku 2025 medziročne zníži o 0,5 %, pričom celkové exportné straty môžu dosiahnuť až 480 miliárd dolárov. „Predpokladáme, že do štvrtého kvartálu roku 2025 by mohli bilaterálne dohody znížiť dovozné clá USA na 10,2 %,” hovorí Peter Mucina, riaditeľ poisťovne pohľadávok Allianz Trade na Slovensku.
Globálny obchod s tovarom a službami, medziročný rast:
Globálny predaj áut podľa regiónov
Zdroj: LSEG Refinitiv, Allianz Trade

CEE pokračuje v miernom raste aj napriek rizikám

Rast ekonomiky v regióne strednej a východnej Európy by mal podľa analytikov v roku 2025 dosiahnuť úroveň 2,4 % a v roku 2026 sa zrýchliť na 3 %. „Hospodárstvo regiónu sa postupne zotavuje, a to najmä vďaka silnému domácemu dopytu a podpore zo strany jednotlivých štátov. Oživenie však môžu zabrzdiť odvetvovo zamerané a recipročné clá zo strany USA, najmä v automobilovom priemysle,“ vysvetľuje Peter Mucina. Hoci samotný dopyt z USA tvorí menej než 1,5 % HDP regiónu, negatívny vplyv sa prejavuje cez prepojené dodávateľské reťazce – najmä tie, ktoré sú naviazané na Nemecko. Na druhej strane, prípadné uzavretie mierovej dohody medzi Ukrajinou a Ruskom by mohlo priniesť pozitívny impulz pre celý región.

Očakávaný rast reálneho HDP na vybraných trhoch:
Očakávaný rast reálneho HDP na vybraných trhoch:
Zdroj: National, Allianz Research

Inflácia komplikuje úlohu centrálnych bánk

Zatiaľ čo v Eurozóne inflácia postupne klesá a dosiahne úroveň 1,9 %, v USA opäť narastá a v lete by mohla kulminovať na 4,3 %. Dôvodom je premietnutie vysokých ciel do cien pre spotrebiteľov. Fed tak pravdepodobne ponechá úrokové sadzby nezmenené až do októbra a následne ich začne pomaly znižovať. V Eurozóne sa očakáva, že ECB zníži sadzby až na 1,5 % do konca roka, pričom menová politika zostane vzhľadom na oslabený rast uvoľnená. V regióne CEE však inflácia ostane nad cieľovými hodnotami centrálnych bánk – najmä v dôsledku fiškálnych stimulov a rastu miezd. „V strednej a východnej Európe očakávame v tomto roku nárast inflácie na úroveň 4,8 %. Rok 2026 by mal podľa našich analýz priniesť spomalenie inflácie na 3,7 %, čím by sme sa dostali približne na úroveň v roku 2024,“ konštatuje Peter Mucina.

 

Očakávaný vývoj inflácie na vybraných trhoch:
Očakávaný vývoj inflácie na vybraných trhoch:
Zdroj: National, Allianz Research

Firmy čelia neistote, narastú aj insolvencie

Globálna neistota spôsobená colnými opatreniami a zmenami politík ovplyvní aj podnikateľské prostredie. Firmy reagujú predzásobovaním, presunom výroby z Číny a úpravou cien. Investičná aktivita však najmä mimo USA klesá. Podľa Allianz Trade sa počet firemných bankrotov v roku 2025 zvýši o 7 %, v USA až o 16 %. „V Európe bude nárast platobnej neschopnosti miernejší, no podnikatelia by mali byť opatrní. Pôvodné prognózy hovorili o 3 % náraste firemných insolvencií v roku 2025. Upravená predpoveď však počíta už s nárastom 5 %. Najviac zasiahnuté budú odvetvia automobilového priemyslu, textilu, maloobchodu a poľnohospodárstva,“ upozorňuje Peter Mucina.

Allianz Trade je globálnym lídrom v oblasti poistenia pohľadávok a riadenia obchodných úverov, poskytuje riešenia šité na mieru určené na zmiernenie rizík súvisiacich s nedobytnými pohľadávkami, a tým zabezpečuje finančnú stabilitu firiem. Naše produkty a služby pomáhajú spoločnostiam s riadením rizík, riadením cash flow, ochranou pohľadávok, poistením záruky, procesmi vymáhania pohľadávok a poistením pohľadávok v e-commerce, ktoré zabezpečujú finančnú odolnosť podnikov našich klientov. Naše odborné znalosti v oblasti zmierňovania rizika a financovania nás stavajú do pozície spoľahlivého poradcu, ktorý umožňuje spoločnostiam usilujúcim sa o globálny úspech expandovať na medzinárodné trhy s istotou. Naše činnosti sú postavené na podpore vzťahov medzi jednotlivcami a organizáciami, vzťahov, ktoré presahujú hranice všetkých podôb - geografické, finančné, odvetvové a ďalšie. Neustále si uvedomujeme, že naša práca má vplyv na komunity, ktorým poskytujeme služby, a že máme povinnosť pomáhať a podporovať ostatných. V Allianz Trade sme pevne odhodlaní presadzovať rovnosť pre všetkých bez diskriminácie, a to tak medzi našimi vlastnými spolupracovníkmi, ako aj v mnohých vzťahoch mimo nášho podnikania.