- Spomalenie rastu globálneho HDP na úroveň 2,3 % v roku 2025
- CEE pokračuje v miernom raste aj napriek rizikám
- Inflácia komplikuje úlohu centrálnych bánk
- Firmy čelia neistote, narastú aj insolvencie
Zhrnutie
PREČÍTAJTE SI CELÝ REPORT:
Rok 2025 prinesie globálnej ekonomike viac neistoty než rastu. Hoci sa svetové hospodárstvo vyhne hlbokej recesii, analytici Allianz Trade očakávajú ďalšie spomalenie rastu globálneho HDP. Dôvodom je najmä rozšírenie obchodných bariér, rastúca inflácia v USA a výrazné geopolitické napätie.
- Analytici očakávajú v roku 2025 spomalenie rastu globálneho HDP na úroveň 2,3 %, čo predstavuje najnižšiu úroveň od pandémie.
- Najväčšou prekážkou pre globálny rast je obchodná vojna vyvolaná Spojenými štátmi, ktoré zaviedli vysoké recipročné clá. Miera globálnej neistoty tak dosahuje úroveň porovnateľnú s pandemickým obdobím Covid-19.
- Inflácia bude klesať, no v USA a Spojenom kráľovstve zostane vyššia než v Eurozóne, čo povedie k rozdielnym menovým politikám.
- Očakáva sa nárast počtu firemných bankrotov o 7 % v roku 2025, najmä v USA, čo odráža oslabenie dopytu a rastúce náklady spôsobené clami.

CEE pokračuje v miernom raste aj napriek rizikám
Rast ekonomiky v regióne strednej a východnej Európy by mal podľa analytikov v roku 2025 dosiahnuť úroveň 2,4 % a v roku 2026 sa zrýchliť na 3 %. „Hospodárstvo regiónu sa postupne zotavuje, a to najmä vďaka silnému domácemu dopytu a podpore zo strany jednotlivých štátov. Oživenie však môžu zabrzdiť odvetvovo zamerané a recipročné clá zo strany USA, najmä v automobilovom priemysle,“ vysvetľuje Peter Mucina. Hoci samotný dopyt z USA tvorí menej než 1,5 % HDP regiónu, negatívny vplyv sa prejavuje cez prepojené dodávateľské reťazce – najmä tie, ktoré sú naviazané na Nemecko. Na druhej strane, prípadné uzavretie mierovej dohody medzi Ukrajinou a Ruskom by mohlo priniesť pozitívny impulz pre celý región.

Inflácia komplikuje úlohu centrálnych bánk
Zatiaľ čo v Eurozóne inflácia postupne klesá a dosiahne úroveň 1,9 %, v USA opäť narastá a v lete by mohla kulminovať na 4,3 %. Dôvodom je premietnutie vysokých ciel do cien pre spotrebiteľov. Fed tak pravdepodobne ponechá úrokové sadzby nezmenené až do októbra a následne ich začne pomaly znižovať. V Eurozóne sa očakáva, že ECB zníži sadzby až na 1,5 % do konca roka, pričom menová politika zostane vzhľadom na oslabený rast uvoľnená. V regióne CEE však inflácia ostane nad cieľovými hodnotami centrálnych bánk – najmä v dôsledku fiškálnych stimulov a rastu miezd. „V strednej a východnej Európe očakávame v tomto roku nárast inflácie na úroveň 4,8 %. Rok 2026 by mal podľa našich analýz priniesť spomalenie inflácie na 3,7 %, čím by sme sa dostali približne na úroveň v roku 2024,“ konštatuje Peter Mucina.

Firmy čelia neistote, narastú aj insolvencie
Globálna neistota spôsobená colnými opatreniami a zmenami politík ovplyvní aj podnikateľské prostredie. Firmy reagujú predzásobovaním, presunom výroby z Číny a úpravou cien. Investičná aktivita však najmä mimo USA klesá. Podľa Allianz Trade sa počet firemných bankrotov v roku 2025 zvýši o 7 %, v USA až o 16 %. „V Európe bude nárast platobnej neschopnosti miernejší, no podnikatelia by mali byť opatrní. Pôvodné prognózy hovorili o 3 % náraste firemných insolvencií v roku 2025. Upravená predpoveď však počíta už s nárastom 5 %. Najviac zasiahnuté budú odvetvia automobilového priemyslu, textilu, maloobchodu a poľnohospodárstva,“ upozorňuje Peter Mucina.
