Az Euler Hermes a magyar autóipari beszállítóknál is a fizetésképtelen vállalatok számának emelkedésére számít, melyet elsősorban az alapanyagárak erős növekedése, a technológiai trendek által diktált beruházási nyomás, a globális szállítási láncok akadozása, a súlyos chiphiány okoz.
Bujdosó Tünde szerint a magyar vállalati szektorban lassul a likviditási gondokkal küzdő cégek számának növekedése, ám a végleges szám több gazdasági hatás és külső tényező függvénye lesz. Ezek közül kiemelkedik a gazdaság- és monetáris politika változása, például az, hogy a hitelmoratórium szabályai, illetve a jegybanki alapkamat és az inflációs nyomás miként változnak majd. A külső kockázati tényezők közé sorolja a szakértő a banki feltételrendszer változásait, a szakképzett munkaerő hiányát, a globális szállítási láncok akadozását, illetve az európai piaci pozíciók és Kína meghatározó szerepét a világgazdaságban.
Globális kitekintés
Globálisan nézve a masszív állami beavatkozásoknak köszönhetően minden második bajba jutott cégnek sikerült elkerülni a fizetésképtelenséget Nyugat-Európában. Ennek köszönhetően az Euler Hermes Globális Inszolvencia Index, amely a vállalati fizetésképtelenségi esetek alakulását érzékelteti, 2020-ban összességében 12 százalékos csökkenést mutatott. Ami a jövőt illeti, az állami támogatások óvatos és fokozatos visszavonása révén a vállalatok likviditására és fizetőképességére nehezedő nyomás csökkenni fog megfelelő monetáris politikát feltételezve. Így a vállalati fizetésképtelenségek globális szinten 2021 végéig a legtöbb országban várhatóan még alacsony szinten maradnak az Euler Hermes várakozásai szerint, és a késleltetett normalizálódás csak 2022-ben jelentkezik, azonban még jövőre is a legtöbb országban a pandémia előtti szint alatt maradhat a csődeljárások száma.
Európa kettéválik a vállalkozások fizetésképtelenségének alakulása szempontjából. Közép- és Kelet-Európában már 2021-ben, Spanyolországban és Olaszországban pedig 2022-ben meghaladja majd az csődeljárások száma a járvány előtti szintet. Ezzel szemben Nyugat-Európa többi részén a bőkezű állami mentőcsomagok meghosszabbítása miatt tovább tart majd a válság előtti szintre való visszatérés. Az Egyesült Államok kivétel lesz, ahol mind 2021-ben, mind 2022-ben kis számú fizetésképtelenségi eset valószínűsíthető, főként a masszív támogatások és a rég nem látott gazdasági fellendülés miatt. Az Euler Hermes várakozásai szerint Ázsiában szintén kevesebb fizetésképtelenséget regisztrálhatnak 2022-ben, mint 2019-ben, köszönhetően a világjárványból való gyorsabb kilábalásnak és a gazdasági növekedésnek.