Okamžité zastavení dodávek ruské ropy a plynu by českou ekonomiku poznamenalo prakticky nejvíce v Evropské unii. Vysoký stupeň závislosti především na plynu by se totiž mohl sekundárně promítnout i do míry nezaměstnanosti. Podle aktuální analýzy pojišťovny Allianz Trade by při tzv. black-outu bylo ohroženo více než 20 % pracovních míst v průmyslovém odvětví. I proto je podle analytiků důležité, aby se jednotlivé státy i EU jako celek začaly na tuto variantu systematicky připravovat.
V pořadí šestý balík sankcí navrhovaný Evropskou komisí počítá s ukončením dovozu ruské ropy. Některé státy včetně ČR si vyjednaly výjimku, přijetí navíc zatím brání Maďarsko. Podle analytiků Allianz Trade by však EU měla bez větších problémů zvládnout i případné okamžité embargo. Zhruba do dvou měsíců by totiž členové OPEC mohli zvýšit těžbu ropy na úroveň druhé poloviny roku 2018, další dodatečné kapacity by mohly dodat Norsko, USA a Velká Británie. To by případný výpadek více než kompenzovalo, v mezidobí by EU mohla využít strategické zásoby a později je doplnit.
Výrazně komplikovanější by ovšem byla situace u případného zastavení dovozu ruského zemního plynu. „Pokud by totiž tento scénář nastal do třetího čtvrtletí tohoto roku, podle naší simulace zohledňující míru závislosti na Rusku i množství plynu v zásobnících by se to dotklo zejména zemí východní Evropy včetně České republiky. Bez jakýchkoli zmírňujících opatření by bylo nejzranitelnější Maďarsko, kde by zásobníky vyschly po 2,5 měsících, ČR a Německu po zhruba 3 měsících,“ upřesňuje ředitelka české pobočky Allianz Trade Iva Palusková.