V roce 2024 počet společností, které se nacházely v insolvenci, vzrostl celosvětově o 10 % oproti předchozímu roku. Podle analýzy Allianz Trade k velkému nárůstu insolvencí podniků došlo v USA, Německu či Itálii. Negativní růst také nově hlásí i Čína. A růstu se v loňském roce nevyhnulo ani Česko – meziročně přibylo podniků v insolvenci o 7 %. V ohrožení jsou tak stovky tisíc pracovních míst po celém světě. Dle expertů letos i v příštím roce dále poroste počet společností v insolvenci. Prognózy navíc ještě mohou zhoršit vysoké úrokové sazby, nižší dostupnost úvěrů či obchodní války.
Minulý rok přinesl dle očekávání další rychlý a rozsáhlý nárůst insolvencí podniků. Celkově globální index platební neschopnosti za celý rok 2024 meziročně vzrostl o 10 % oproti roku 2023 (v daném roce byl růst o 7 % oproti roku 2022). Dvojciferný nárůst neschopnosti splácet zaznamenaly USA, a to o 22 %, což je menší růst než za rok 2023 (40 %). Změnu trendu v počtu insolvencí společností zaznamenala Čína, ve které došlo k růstu o 3 %, přičemž ještě v roce 2023 měla úbytek insolvencí o 14 % oproti předchozímu roku. Nárůst insolvencí postihl i další asijské a tichomořské státy – v Japonsku došlo k meziročnímu zvýšení o 15 % a v Austrálii dokonce o 41 %.
Klíčový podíl na celosvětovém růstu insolvencí měla Západní Evropa, kde dvě třetiny sledovaných odvětví zaznamenala nárůst. „Západní Evropa zůstala i přes mírné zpomalování růstu (12 % v roce 2024, 15 % v roce 2023 oproti 23 % z roku 2022) klíčovým přispěvatelem k celosvětovému nárůstu insolvencí podniků. Zpomalení je způsobené především Velkou Británií, které se podařilo snížit insolvence o 5 % oproti minulému roku. Nicméně naopak eurozóna utrpěla znatelné zrychlení (19 %), a to zejména ve Francii (17 %), Německu (23 %) a Itálii (45 %). Mezi nejvíce postižená odvětví patřila doprava, stavebnictví a B2B služby. Znepokojujícím faktorem je stálý nárůst insolvencí velkých podniků. V roce 2024 došlo k 474 případům insolvence společností s obratem nad 50 milionů eur, tj. více než jeden případ každých 19 hodin. Tento rekordní rok za posledních deset let připomíná, jak zásadní je pečlivě sledovat riziko domino efektu na dodavatele a subdodavatele,“ říká Kateřina Kirakosjan, country manažer Allianz Trade v České republice.
Růst insolvencí podniků se nevyhnul ani střední Evropě. Více společností v insolvenci zaznamenalo Česko. Nárůst v minulém roce byl o 7 % větší oproti předchozímu. Podobně na tom v loňském roce bylo Polsko, které prodělalo nárůst o 8 %. Naopak snížení hlásí Maďarsko, kde se za rok 2024 snížil počet insolvencí firem o 25 %. Nutné je však dodat, že země Visegrádské čtyřky v roce 2023 prodělala raketový růst insolvencí, a to o 146 % oproti roku 2022. Slovensko si v meziročním srovnání také polepšilo – celkově o 7 %.