Successful,_Stylishly_Dressed_Businesswoman_Holds_Laptop_While_Standing_Near_the_Window_of_Her_Office._Late_at_Night_Professional_Woman_Doing_Important_Job._Window_Has_Big_City_View_with_Many_Lights.

Riziko neschopnosti společností splácet za loňský rok opět celosvětově kleslo. Pozitivní vývoj však mohou změnit obchodní války a geopolitické konflikty

10.02.2025

V roce 2024 riziko neschopnosti společností splácet své závazky kleslo v celém světě.  Dokazuje to již druhé vydání Atlasu rizik zemí, který se zakládá na modelu hodnocení rizik, jenž každé čtvrtletí s aktualizovaným ekonomickým vývojem vydává společnost Allianz Trade. Za loňský rok společnost zvýšila rating 48 zemím, přičemž došlo ke snížení pouze u 5 z 83 sledovaných zemí. Analytici však varují před růstem napětí z geopolitických konfliktů a nového trendu spočívajících v obchodních válkách, které v letošním roce mohou naopak vést k početnějšímu snížení ratingů. Atlas u Česka očekává ekonomické zlepšení, rizikem je však vysoká závislost na celosvětových obchodních řetězcích.

Atlas rizik zemí poskytuje komplexní analýzu a přehled o ekonomických a politických faktorech, podnikatelském prostředí a udržitelnosti, které ovlivňují trendy v oblasti rizika nesplacení závazků společností v jednotlivých zemích. Cílem vydání je pomoci podnikům a investorům při přijímání kvalifikovaných rozhodnutí tím, že Atlas rizik zemí komplexně identifikuje potenciální rizika a příležitosti ve vybraných 83 zemích světa. Součástí Atlasu je také tradiční mapa rizik, kterou vytváříme každé čtvrtletí pro všech 241 zemí a státních útvarů, které dlouhodobě monitorujeme,“ uvádí Kateřina Kirakosjan, country manažer Allianz Trade v České republice.

V roce 2024 se globální riziko zemí výrazně zlepšilo – 48 ekonomikám byl zvýšen rating a pouze 5 ekonomikám byl snížen. Pozitivní trend zaznamenaný v roce 2023 je nyní ještě výraznější. Oproti roku 2023 se zvýšení ratingu více než zdvojnásobilo (27) a snížení zůstalo stabilní (1). „Ekonomiky, kterým byl zvýšen rating, představují přibližně 17 % světového HDP. Zvýšení ratingu bylo rozděleno převážně mezi rozvíjející se trhy: Nejvíce jich zaznamenala Latinská Amerika (13), následovaná Evropou (10) a Asií a Tichomořím (9). Naproti tomu nejvíce snížení ratingů bylo zaznamenáno v regionu Blízkého východu, včetně Bahrajnu, Izraele a Kuvajtu, a to v důsledku dlouhodobých problémů v dodavatelském řetězci a cen ropy pod fiskální hranicí, Kateřina Kirakosjan.

Řada zemí však bude stále vystavena geopolitických a finančním rizikům, které se očekávají v nadcházejících měsících. Dle Atlasu rizik právě geopolitické konflikty a růst trendu obchodních válek budou hlavní faktory, které mohou vést ke zhoršení ratingů pro rok 2025. „Ačkoli se globální ekonomické vyhlídky zlepšily díky zpomalení inflace, oživení úvěrových toků a zlepšení podmínek likvidity, v mnoha zemích s nízkými příjmy jsou stále méně příznivé podmínky pro podnikání, zatímco ekonomiky s vysokými příjmy čelí dlouhodobé politické nejistotě. Navíc musíme mít na paměti, že dvě třetiny zvýšení rizikovosti zemí, které jsme provedli v loňském roce, jsou založeny na krátkodobých ukazatelích, což naznačuje, že tato zlepšení jsou cyklická a potenciálně vratná. Podniky by tak měly být ostražité ve svých strategiích v návaznosti na přetrvávající geopolitické napětí a sílící trend protekcionismu v hospodářské politice. Dodavatelské řetězce budou pravděpodobně ještě složitější,“ říká Kateřina Kirakosjan a dodává: „Plnohodnotná obchodní válka je velkou obavou pro celosvětový byznys. Výsledná ztráta ekonomické aktivity a návrat inflačních tlaků by pravděpodobně podkopaly důvěru investorů a udržely by je v dlouhodobém režimu ‚vyčkávání' při investování. Zároveň rostoucí politická polarizace, která je již v mnoha zemích patrná, přináší značné ekonomické náklady a zároveň prohlubuje sociální rozpory. Zvyšuje se také četnost a závažnost občanských nepokojů, k čemuž samozřejmě přispívají ekonomické faktory jako inflace, fiskální úpravy a zaostávající růst produktivity.“

V Atlasu rizik nechybí ani Česká republika. Ten Česku předpovídá postupné ekonomické zotavení se z krizí a pomalý nárůst HDP. Pozitiva Česka vidí zejména v tom, že se jedná o ekonomiku s vysokými příjmy a silnými základními ekonomickými ukazateli, zdravým bankovním sektorem či příznivým podnikatelským prostředím. Naopak rizika spatřuje ve vysoké závislosti na globálních dodavatelských řetězcích a dovozu energií, což se projevilo na navýšení cen.

Atlas rizik zemí je založen na vlastním modelu hodnocení rizik, který je každé čtvrtletí aktualizován na základě nejnovějšího ekonomického vývoje a vlastních údajů Allianz Trade. Poskytuje komplexní analýzu a přehled o ekonomických a politických faktorech, faktorech podnikatelského prostředí a udržitelnosti, které ovlivňují trendy v oblasti rizika nezaplacení pro společnosti na makroekonomické úrovni.

Allianz Trade je celosvětovým lídrem v oblasti pojištění pohledávek a řízení obchodních úvěrů, který poskytuje na míru šitá řešení určená ke zmírnění rizik spojených s nedobytnými pohledávkami, a tím zajišťuje finanční stabilitu společností. Naše produkty a služby pomáhají společnostem s řízením rizik, řízením peněžních toků, ochranou pohledávek, pojištěním záruk, vymáhacími procesy a pojištěním pohledávek z elektronického obchodu, tím zajišťuje finanční odolnost podnikání našich klientů. Naše odborné znalosti v oblasti snižování rizik a financování nás staví do pozice důvěryhodného poradce, který umožňuje společnostem usilujícím o globální úspěch s jistotou expandovat na mezinárodní trhy. Naše činnost je postavena na podpoře vztahů mezi jednotlivci a organizacemi, vztahů, které překračují všechny formy hranic - geografické, finanční, průmyslové a další. Neustále si uvědomujeme, že naše práce má dopad na komunity, kterým sloužíme, a že máme povinnost pomáhat a podporovat ostatní. Ve společnosti Allianz Trade jsme pevně odhodláni prosazovat rovnost pro všechny bez rozdílu, a to jak mezi našimi vlastními spolupracovníky, tak v mnoha vztazích mimo naše podnikání.