2024 első félévében 8650 felszámolási eljárás indult, amely kevesebb, mint a tavalyi első félévben, ám még mindig több, mint 2022-ben egész évben volt. Továbbra is az építőiparban és a kiskereskedelemben működő cégek a leginkább érintettek, a mezőgazdaságban viszont továbbra is kevesebb ugyan a felszámolás, ám az ágazatnak megvannak a maga sajátos bajai. Az Allianz Trade gyorsjelentése.
A jelentős politikai hatások ismét próbára teszik a világgazdaság ellenálló képességét. A globális növekedés az első félévben elérte a mélypontját, a feldolgozóiparban például világszinten még mindig túlkínálat van, mivel a kereslet továbbra is visszafogott - különösen az euró-övezetben.
A nagy kérdés: vajon a vállalati jövedelmek a fellendülés felé tartanak? A legutóbbi eredményszezon vegyes eredményeket produkált: a globális bevételek +3,5%-kal nőttek év/év alapon, de az európai vállalatok bevételei megtorpantak (-0,7% év/év), míg az amerikai és az ázsiai-csendes-óceáni cégek egyaránt +4,5%-os növekedésről számoltak be. Mindazonáltal a globális vállalatok 58%-a, köztük az európai vállalatok 59%-a felülmúlta a várakozásokat. Ami a profittermeést illeti, a globális vállalati nyereség 14,7%-kal nőtt, azon belül az amerikai vállalatok 69%-a legalább 10%-os növekedést tudott felmutatni, míg az európai vállalatok 2,5%-os csökkenést jelentettek átlagosan. Néhány, főként a technológiához kapcsolódó ágazat jobban teljesít, míg más ágazatok küszködnek. Az Egyesült Államokban az S&P 500 cégek mérsékelt növekedést mutattak, de a jövőbeli nyereségekkel kapcsolatos aggodalmak még mindig fennállnak. Európában a ciklikus ágazatok és a luxusipar - amely régóta outperformer – lassul, míg a bankok - a fokozott gazdasági bizonytalanságok ellenére - jól tartják magukat. A jövőre nézve a gazdaság rugalmassága és a monetáris politika enyhülése támogathatja a további növekedést és a jövedelmek helyreállását.
Az ágazatokat közelebbről megvizsgálva 3 fő csoportot azonosíthatunk: (i) a gyengébb kereslettel és alacsonyabb árképzési erővel szembesülő ágazatok, (ii) az ellátási lánc és a geopolitikai kihívásokkal szembesülő ágazatok, valamint (iii) a stabil vagy javuló kilátásokkal rendelkező ágazatok. Az első csoportba olyan ágazatok tartoznak, mint a cellulóz és papír, a vegyipar, az agrár- és élelmiszeripar, a kiskereskedelem, a textilipar és a háztartási berendezések, ahol a korlátozott növekedés és a szorongatott árrések határozzák meg a kilátásokat. Az ellátási lánc és a geopolitikai kérdések még mindig jelentősen terhelik az olyan iparágakat, mint a szállítás, az energia és a közlekedési eszközök, ahol a kereslet továbbra is rugalmas. A stabil vagy javuló helyzetű ágazatok, köztük a gyógyszeripar, az autóipar, a számítástechnika és az IT-szolgáltatások a technológiai fejlődésnek, (például a mesterséges intelligencia által generált vállalati IT-kiadásnövekedés), valamint a strukturális trendeknek (például demográfiai folyamatok, zöld átállás stb.), az ezek által teremtett stabil keresletnek köszönhetően növekednek.
De milyen hatással vannak ezek Magyarországra nézve? 2024 első félévében végre csökkent a felszámolási eljárások száma az előző év hasonló időszakához képest, vagyis megfordult az elmúlt években tapasztalt növekedési trend. Ám az is igaz, hogy az idei első hat hónap 8650 felszámolási eljárása még mindig több, mint amennyi felszámolás indult 2022-ben egész évben (8413 eljárás). „Az építőipar és a kiskereskedelem továbbra is nehézségekkel küzd, melyek nagyrészt az infláció, a növekvő költségek és a geopolitikai feszültségek következményei” – emelte ki Bujdosó Tünde, az Allianz Trade magyarországi kockázatkezelési igazgatója.
Az építőiparban a felszámolási eljárások száma meghaladta a 2100-at, a szektor vállalkozásai továbbra is nehezebben tudják kezelni az emelkedő anyagköltségeket és a munkaerőhiányt, amely végső soron számos céget a működés leállítására kényszerített. Hasonlóan nehéz a helyzet a kiskereskedelemben is, ahol 807 vállalkozás kényszerült felszámolásra (összehasonlításul: 2022-ben egész évben 648 felszámolás volt a szektorban). A fogyasztói kereslet visszaesése, amelyet az inflációs nyomás és az emelkedő árak idéztek elő, különösen a kisebb kiskereskedelmi cégeket érinti. A lakossági vásárlóerő gyengülése és a növekvő működési költségek is kihívások elé állítják a szektort.
A kárkifizetések darabszámának megoszlása is jelzi az egyes szektorok nehézségeit. Az év első félévében az Allianz Trade Magyarország több mint 150 esetben fizetett kártérítést ügyfelei részére, ezek 39 százaléka az építőipart, 19 százaléka a nagy- és kiskereskedelmi szektort, 15 százaléka pedig fuvarozócégeket érintett.
A követelésbehajtási ügyek száma is jelentősen változott: 2024 első felében összesen 709 követelésbehajtási ügyet indított az Allianz Trade Magyarországon, amelyek összesen 3,7 milliárd forintos követelést érintettek. Ezek közül 572 eset a legkisebb, 0-5 millió forintos kategóriába esett, 78 eset tartozott az 5-15 milliós sávba, míg 59 esetben 15 millió forint feletti összegről volt szó.
A mezőgazdasági vállalkozások esetében a sajátos működési körülmények egyedi fizetési nehézségeket idéznek elő, azonban a felszámolási eljárások száma továbbra is mérsékelt. 2024 első felében valamivel több mint 100 mezőgazdasági vállalkozás került felszámolás alá, ami azt mutatja, hogy a mezőgazdasági szektor egyedi kihívásai ellenére sem tapasztalható jelentős növekedés a felszámolások számában az előző évekhez képest. A pénzügyi nehézségek hátterében a korábbi évek ingadozó árai miatt felhalmozódott készletek értékesítésének nehézségei, a kiszámíthatatlan időjárási körülmények, valamint a geopolitikai helyzet és annak közvetlen és közvetett hatásai állnak. Ezek a tényezők komoly kihívások elé állították a mezőgazdasági vállalkozásokat, és az ágazat egészére rányomták a bélyegüket.
Érdemes kiemelni, hogy a magyar fizetésképtelenségi esetek 52 százaléka 0 forint árbevételű vagy alvó cégekhez kapcsolódik, míg további 40 százalék a 200 millió forint alatti árbevételű vállalkozásokat érinti. Ezek az adatok is alátámasztják, hogy a fizetésképtelenségi eljárások hazánkban még mindig elsősorban a kisebb, alacsonyabb árbevételű, illetve alvó vállalkozásokat érintik, miközben a nagyvállalati körben a felszámolási eljárások száma továbbra is mérsékelt maradt.