A behajthatatlan követelések nem tesznek jót egy vállalkozásnak. Előfordulhat, hogy bár mindent megtesz a cash flow problémák és a késedelmes fizetés elkerülése érdekében, de mégis lesz olyan vevője, aki nem fizet. Ilyen esetben könnyen behajthatatlan követeléssel nézhet szembe. Az ebből adódó kiadásokat a kintlévőségei terhére kell elszámolnia, és így csökkenti a vállalata eredménykimutatásában szereplő követelések összegét.

 

A kétes követelésekből eredő kiadások károsak lehetnek a vállalkozás hosszú távú sikerére nézve, de szerencsére vannak lehetőségek ennek a kezelésére és a behajthatatlan követelésekkel kapcsolatos kockázatok csökkentésére. Ebben a cikkben a kétes követelések elleni védelemről, annak költségeiről, illetve a hitelbiztosításról osztunk meg információkat.

 

Mi a kétes követelések elleni védelem?

 

Míg egy-két kisebb összegű behajthatatlan követelésnek nem feltétlenül van jelentős hatása, a nagyobb összegű tartozás vagy több kifizetetlen számla akár nagyobb veszteséghez is vezethet, és növelheti cége csődjének kockázatát. A behajthatatlan követelések bonyolultabbá teszik cége számviteli folyamatait, és a pénzbeli veszteségek mellett értékes munkatársak idejét és erőforrásait is igénybe veszik, mivel sikertelenül próbálják behajtani a kifizetetlen számlákat. Ezekben az esetekben a kétes követelések elleni védelem indokolt lehet: segíthet kordában tartani a kifizetetlen számlák miatti veszteségeket. Noha egy vállalat sem tudja teljesen elkerülni a kétes követelésekből eredő költségeket, számos módon megvédheti magát a behajthatatlan követelésektől.

 

Például meg lehet határozni különböző limiteket a vevőknek kínált hitel meghosszabbításakor: egy vállalat szigorúbb hitelfeltételeket írhat elő az egyes vevők egyedi körülményei alapján. Egyes esetekben a cég el is kerülheti a hitelnyújtást azáltal, hogy megköveteli a vevőtől okmányos meghitelezés (akkreditív) beszerzését a fizetés garantálása érdekében, vagy előleget kér a szállítás előtt.

 

Egyes esetekben a cég a vevőknek nyújtott hitel kiterjesztésére vonatkozó követelményeket is módosíthatja. Például, ha egy bizonyos iparágban vagy földrajzi területen a vevők nehézségekkel küzdenek, a cég megkövetelheti ezektől a vevőktől, hogy szigorúbb követelményeket teljesítsenek, mielőtt a vállalat hitelt nyújtana nekik. Ugyanez a stratégia alkalmazható azoknak a vevőknek a hitelkezelésére, akiknek egy bizonyos összeget meghaladó tartozása van, vagy akik bizonyos számú napot késnek a számlájuk kifizetésével.

 

Hogyan védekezhet a kétes követelések ellen?

 

A kétes követelések elleni védelemhez választhat kereskedelmi hitelbiztosítást – más néven követelésbiztosítást –, amely a kétes követelésekkel kapcsolatos veszteségek széles körére nyújt fedezetet, miközben támogatja a vállalkozásokat a követeléseik hatékonyabb kezelésében.

 

A kereskedelmi hitelbiztosítás prediktív védelmet nyújt azáltal, hogy a vevőknek nyújtott hitellel kapcsolatban információkat biztosít, amelyek célja, hogy segítsenek a vállalatoknak a vevőknek nyújtott hitellel kapcsolatos döntéshozatalban és a hitelkezelésben. A cél a kétes követelésekből származó veszteségek megelőzése. Mivel egyetlen társaság sem tudja teljesen elkerülni a behajthatatlan követeléseket, a kereskedelmi hitelbiztosítási kötvény minden olyan veszteséget fedez, amely annak ellenére felmerül, hogy a társaság és a biztosító lépéseket tett a veszteségek minimalizálására.

 

A hitelbiztosítás nemcsak a vevő fizetésképtelenségéből eredő veszteségeket fedezi, hanem az elhúzódó nemteljesítést is, vagyis amikor egy fizetőképes cég késik a fizetéssel, vagy egyszerűen nem fizet.

 

Egy nagy, kereskedelmi hitelbiztosításra szakosodott biztosító személyre szabott szolgáltatást nyújthat ügyfeleinek, számos egyéb esetre is fedezet biztosítva, pl.:

1. Természeti katasztrófa következtében kifizetetlen számlák.

2. Politikai kockázatból eredő kifizetetlen számlák (állami beavatkozás és háborús/polgári helyzetből eredő problémák: például, ha más országokban folytat üzleti tevékenységet).

3. Az áruk kiszállítása előtti problémák miatt fellépő veszteségek: ez például olyan egyedi gyártású árukat foglalhat magában, amelyeket nem lehet más vevőnek eladni.

4. A szerződött harmadik fél általi szállítást követően keletkező veszteségek.

5. Konszignációs feltételekkel történő értékesítés során felmerülő veszteségek.

 

Kereskedelmi hitelbiztosítással nemcsak megvédhetik magukat a kétes követelésekekből eredő jövőbeli veszteségek ellen, hanem ki is használhatják ezt a védelmet, mivel ez segít abban, hogy cégük növekedhessen. Kérjen ajánlatot csapatunktól ide kattintva