V ďalšom kroku starostlivo zhodnoťte finančný stav svojej spoločnosti, aby ste zistili, či je táto expanzia skutočne niečo, čo si môžete dovoliť, a ako je v súlade s cieľmi vašej spoločnosti. Táto analýza je v dnešnej búrlivej a nepriehľadnej dobe dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, pretože je často ťažké odhadnúť situáciu v budúcnosti. Možno budete musieť použiť dynamickejší prístup v reálnom čase, ako aj širšiu škálu finančných ukazovateľov KPI, aby ste držali krok s tempom zmien a vytvorili presnú analýzu finančnej výkonnosti.
Pri hľadaní možností expanzie musia ísť KPI ukazovatele nad rámec klasickej analýzy údajov v súvahe, aby vám pomohli identifikovať najlepšie príležitosti, obchodných partnerov a zákazníkov. „Kompletná analýza finančnej výkonnosti malého a stredného podniku si teraz vyžaduje dynamickejšiu a krížovú analýzu, ktorá presahuje rámec jednej tabuľky v súvahe,“ radí Philippe Vammale, Risk Underwriting Manager spoločnosti Euler Hermes France.
Medzi kľúčové ukazovatele, ktoré treba sledovať, patria:
- Prevádzkový cash flow: množstvo finančných prostriedkov smerujúcich do a z vašej spoločnosti.
- EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortisation): je to miera ziskovosti vašej spoločnosti.
- Debt-to-EBITDA ratio v porovnaní s priemerom odvetvia: suma príjmov vašej firmy, ktoré musíte získať, aby ste mohli splácať váš dlh. Je to dobrý indikátor toho, ako solventné sú vaše financie v porovnaní s ostatnými.
- Požiadavky na prevádzkový kapitál: množstvo finančných prostriedkov, ktoré potrebujete na fungovanie spoločnosti. Čím nižšia je hodnota WCR, tým viac voľného kapitálu máte k dispozícii napríklad na expanziu.
Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o týchto ukazovateľoch, prečítajte si náš článok o piatich kľúčových ukazovateľoch finančnej výkonnosti, ktorými by ste sa mali riadiť pri sledovaní výkonnosti svojej spoločnosti.