Prevádzkový kapitál udržuje financie vašej spoločnosti v chode. Z účtovného hľadiska ide o krátkodobé likvidné aktíva - napríklad hotovosť, zásoby a pohľadávky - mínus krátkodobé záväzky, napríklad splatné faktúry. Príliš málo prevádzkového kapitálu môže signalizovať problémy s likviditou; príliš veľa prevádzkového kapitálu naznačuje, že svoje aktíva nevyužívate efektívne na zvýšenie výnosov.
Otázka znie: hromadíte hotovosť a udržujete svoj prevádzkový kapitál vysoký alebo ho znižujete, aby ste využili príležitosti? Nájdenie správnej rovnováhy medzi aktívami a pasívami sa počas krízy Covid-19 stalo pohyblivým cieľom. Bez ohľadu na to, aké dobré sú vaše vyhliadky, ak nebudete môcť zaplatiť faktúry, vaša spoločnosť bude čeliť bankrotu. Ak ale nebudete investovať, vaša spoločnosť z dlhodobého hľadiska nebude rásť.
Definovanie požiadaviek na prevádzkový kapitál pre vašu spoločnosť vám pomôže túto rovnováhu nájsť.
Prevádzkový kapitál = Zásoby + Pohľadávky – splatné faktúry.
Ďalšou metrikou ukazujúcou schopnosť vašej spoločnosti splácať svoje krátkodobé záväzky je pomer prevádzkového kapitálu. Namiesto toho, aby výsledkom bolo presné číslo ako pri požiadavkách na prevádzkový kapitál, je však pomer prevádzkového kapitálu v percentách, ktoré ukazujú relatívny podiel súčasných aktív vašej spoločnosti na jej krátkodobých záväzkoch.
Za dobrý pomer prevádzkového kapitálu sa považuje hodnota 1,5 až 2 a tá naznačuje, že spoločnosť je z hľadiska likvidity na pevnej finančnej pôde. Hodnota menej ako jeden sa považuje za negatívny pomer prevádzkového kapitálu, čo signalizuje potenciálne problémy s likviditou v budúcnosti. Výnimkou je situácia, keď negatívny prevádzkový kapitál vznikne v spoločnostiach, ktoré generujú hotovosť veľmi rýchlo a môžu predávať výrobky svojim zákazníkom skôr, ako zaplatia svojim dodávateľom.
Ako varuje aj Philippe Vammale, Head of Risk Underwriting v spoločnosti Euler Hermes France: „Aj keď je prevádzkový kapitál kľúčovou metrikou, čoraz viac spoločností ho vylepšuje. A zlepšuje tiež svoju hotovostnú pozíciu pomocou štruktúrovaného financovania ako faktoring a reverzný faktoring. Zoči-voči týmto finančným technikám vyžaduje analýza prevádzkového kapitálu väčšiu pozornosť a dôkladnosť, ako to nedávno ukázal bankrot špeciálnej finančnej spoločnosti Greensill Capital. “
Najväčším únikom ovplyvňujúcim vaše požiadavky na prevádzkový kapitál sú oneskorené platby, merané cez DPO. Oneskorené platby môžu donútiť mnoho spoločností, aby čerpali zo svojho prevádzkového kapitálu na zaplatenie účtov, ale v skutočnosti môžu byť oneskorené platby hlavnou príčinou platobnej neschopnosti.
„Hotovosť je kráľ; cash flow je a zostane hybnou silou vojny, “hovorí Philippe. „25% neúspechov v podnikaní je výsledkom pozastavenia platieb. Je preto nevyhnutné, aby spoločnosti dôsledne riadili svoje peňažné toky. “
Môžete napríklad monitorovať platby od zákazníkov tak, že od nich budete požadovať potvrdenie, o obdržaní faktúry a zasielať upozornenia, ak dôjde k porušeniu platobných podmienok. Buďte flexibilní skôr ako podniknete nákladné právne kroky a udržiavajte dobré vzťahy s vašimi zákazníkmi.
Za posledný rok vniesla likvidita z vládnych stimulov a daňových podpôr do ekonomiky toľko potrebnú hotovosť a pomohla udržať spoločnosti nad vodou. Pôžičky pre malé podniky s atraktívnymi podmienkami umožnili firmám ťažiť zo súčasného prostredia s nízkou úrokovou mierou a inovovať, investovať do projektov alebo uskutočňovať akvizície, ktoré zabezpečia budúcu ziskovosť.
Pred podniknutím investičných krokov si urobte expertný prieskum trhu a analýzu rizík, ktoré vám pomôžu nájsť rovnováhu medzi tým, či byť príliš agresívny kvôli FOMO (fear of missing out) a príliš konzervatívny s rizikom, že vás predbehne konkurencia. Oživenie sa navyše môže v jednotlivých krajinách líšiť. Pri výbere investičných cieľov na to nezabudnite. Napríklad špecializovaný poisťovateľ pohľadávok vám môže poradiť a pomôcť vám robiť lepšie informované rozhodnutia.
Pochopenie akejkoľvek zmeny v požiadavkách na prevádzkový kapitál poskytne vašej spoločnosti určitý manévrovací priestor a pomôže vám vytvoriť výhľad do budúcnosti a zabezpečiť tak budúci rast.
Ak chcete získať ďalšie tipy a rady týkajúce sa monitorovania podnikania, stiahnite si náš e-book: Vylepšite svoju analýzu finančnej výkonnosti.
Aj toto by vás mohlo zaujímať