Vylaďte svoje finančné ukazovatele KPI, aby ste vedeli predvídať riziko zlyhania platieb

12. júla 2021

Kríza Covid-19 mala na spoločnosti nesmierne rušivý dopad. Opatrenia, ktoré boli na celom svete zavedené na zastavenie šírenia vírusu, spôsobili, že ekonomická činnosť sa výrazne obmedzila. Obchodné výsledky poškodzovali rôzne cykly v štýle „stop-and-go“, ktoré spôsobili zvýšenie rizika spojeného so zlyhaním platieb.

Nedobytné dlhy u vašich zákazníkov môžu mať pre vašu spoločnosť dramatické následky. V dôsledku toho by ste sa vy sami mohli dostať do platobnej neschopnosti voči vašim dodávateľom, aj keď máte dobre nastavený systém zásobovania. Ktoré finančné ukazovatele by ste mali sledovať, aby ste zabránili tomuto riziku?

Ochrana vašich peňazí je dnes dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Najdôležitejším zo všetkých kľúčových ukazovateľov, ktoré treba sledovať, sú nepochybne tržby. Často sa nazývajú aj všeobecne ako predaj, čo predstavuje príjem získaný z bežných obchodných operácií a iných obchodných aktivít.

Kríza nezasiahla všetky odvetvia rovnakým spôsobom: niektoré, napríklad agropotravinársky sektor, zaznamenali stabilné príjmy, zatiaľ čo iné vrátane cestovného ruchu, leteckého priemyslu, stravovacích a ubytovacích služieb utrpeli veľké straty. Medzitým sektory ako IT a vybavenia pre domácnosti mali veľký úžitok z lockdown efektu a dokázali zvýšiť svoje príjmy.

Bez ohľadu na sektor, v ktorom pôsobíte, musí byť fáza prekonania krízy využitá ako príležitosť na dôkladné zváženie a prijatie správnej stratégie. Aj odvetvia, ktoré sa doteraz javili ako najmenej zasiahnuté, musia byť pripravené čeliť v budúcnosti výrazne odlišnému prostrediu. Spoločnosti musia napríklad monitorovať inovácie konkurencie a byť pripravené na zmeny na trhu.

Tip: Kríza zmenila hracie pole. Nielen pre vás, ale aj pre vašich zákazníkov, dodávateľov a konkurenciu. Myslieť globálne znamená pozerať sa na trendy vo vašich príjmoch v kontexte širšieho ekonomického ekosystému. Pre návrat do pôvodného stavu je dôležité aktualizovať vaše kľúčové ukazovatele KPI tak, aby zohľadňovali konkurenciu a vývoj obchodných podmienok. Je teda vhodný čas na uskutočnenie novej štúdie trhu.

Finanční odborníci kategoricky tvrdia, že seriózne riadenie obchodnej likvidity je kľúčové pre zaistenie bezpečia, slobody a pružnosti vašej spoločnosti. Sledovanie likvidity znamená neustále sledovanie pohybu finančných tokov spojených s vašimi aktivitami.

Miera likvidity je jedným z najdôležitejších ukazovateľov, pretože vám umožňuje kedykoľvek posúdiť krátkodobú solventnosť vašej spoločnosti. Počíta krátkodobé záväzky a cash flow a určuje vašu schopnosť splácať súčasné dlhové záväzky bez navyšovania externého kapitálu.

Miera likvidity je tvorená niekoľkými ukazovateľmi, vrátane aktív, zásob, dlhov a obchodných pohľadávok. Aj keď je možné predvídať zmeny v aktívach, zásobách a dlhoch, už menej to platí pre pohľadávky, t. j. pre celkovú sumu neuhradených platieb, ktoré vám zákazníci dlžia. Cyklický zvrat alebo zlyhanie platieb od hlavného zákazníka by mohlo spustiť reťazovú reakciu negatívnych dopadov.

Ak sa niektorý z vašich obchodných partnerov dostane do insolvencie, môže to spôsobiť, že vaša firma pravdepodobne nebude môcť zaplatiť svojim dodávateľom a tí by mohli byť následne nútení odložiť svoje platby ich vlastným dodávateľom. Poistenie pohľadávok vám pomôže chrániť váš cash flow a vyhnúť sa nedobytným dlhom. Kryje vaše pohľadávky voči neočakávaným obchodným a politickým rizikám (bankrot zákazníkov, zmeny importných a exportných predpisov, atď.) a odškodní vás v prípade nedobytných pohľadávok.

Tip: Čísla sú štartovacím bodom pre dialóg so zákazníkmi. Ak vo vašich pohľadávkach zaznamenáte niečo neobvyklé, obráťte sa čo najskôr na daného zákazníka. Môžete sa dohodnúť na krátkodobom alebo dlhodobom pláne úhrady. Kontaktovanie zákazníka hneď, ako zistíte prvé príznaky ťažkosti, vám pomôže vyhnúť sa rozsiahlejším problémom. A zároveň vám tieto rozhovory môžu pomôcť budovať dlhodobé vzťahy s vašimi zákazníkmi, a to aj v prípade oneskorených platieb a nezaplatených faktúr.